آزادی موقت اسدالله اسدی از زندان تبریز

اسدالله اسدی، فعال سیاسی آزربایجانی که سی‌ام دی‌ماه سالجاری بازداشت گردیده بود، با قرار وثیقه از زندان تبریز آزاد گردید.  

به گزارش گوناز تی وی، اسدالله اسدی، فعال سیاسی تورک آزربایجانی از زندان تبریز در استان آزربایجان شرقی به قید وثیقه آزاد شد.

 اسدالله اسدی در اعتراض به “تضییع حقوقش از سوی اداره آموزش و پرورش”، اقدام به حمل و نمایش پلاکاردهای اعتراضی در اطراف بازار تبریز کرده بود و درپی آن نیز در سی ام دیماه از سوی نیروی امنیتی بازداشت گردیده بود.

به نوشته هرانا،  “تمرد از دستورات پلیس”، “تبلیغ علیه نظام”، “اخلال در نظم عمومی” و “شعار و نوشته هایی علیه مسئولین کشور”، اتهاماتی است که به این فعال تفهیم شده و قرار است هفته آینده محاکمه شود.

آقای اسدی حدود چهار ماه پیش و زمانی که در مرخصی استعلاجی به سر می برد، با پایاین محکومیت پنج سال و شش ماهه اش از زندان اوین آزاد شد.

او در تاریخ ۲۱ تیر ماه ۱۳۸۹ از سوی ماموران اداره اطلاعات تبریز در مسیر محل کار خود بازداشت و پس از ماه‌ها بی‌خبری خانواده و نیز تحمل سلول انفرادی در بازداشتگاه‌های اداره اطلاعات تبریز و ۲۰۹ اطلاعات تهران، از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه به ده سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شد. این حکم بعدا به پنج سال و شش ماه کاهش یافت.

یکی از نزدیکان اسدالله اسدی پیشتر اعلام کرده بود که فشار و شکنجه‌های متعدد طی پنج ماه انفرادی و بازجویی و زندان، او را دچار عدم تعادل عصبی و مشکلات جدی کرده است و به همین دلیل نیز با آزادی پیش از موعدش موافقت شده بود. این زندانى در پى تشدید فشار‌ها در اسفند ۱۳۹۰ در زندان اوین اقدام به خودکشى کرد که با کمک هم‌بندیان از مرگ نجات پیدا کرد.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.