الهام پاکرو میاندوآب

الهام پاکرو میاندوآب دانشجوی آذربایجانی به دلیل بهایی بودن از دانشگاه اخراج شد

الهام پاکرو میاندوآب، شهروند بهایی، از دانشگاه آزاد واحد ملارد اخراج شد. پیرو مذهب بهایی بودن دلیل اخراج این دانشجوی آذربایجانی اعلام شده است.

به گزارش بهایی نیوز، این شهروند بهایی در حالی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملارد در مقطع کار‌شناسی در رشته مهندسی کامپیو‌تر و نرم افزار اخراج می‌شود که پس از احضار از سوی حراست دانشگاه و اعلام آنکه وی به دلیل بهایی بودن حق تحصیل ندارد، اجازه تحصیل در موسسه خصوصی دیگری به نام عصر شبکه نیز به دلیل بهایی بودن از دست داده است.

در روزهای اخیر تعدادی از شهروندان بهایی که اجازه حضور در دانشگاه‌ها را نیز پیدا کرده بودند پس از شناسایی آن‌ها از دانشگاه اخراج شده‌اند.

اولین اعلامیه حقوق بشر جهانی در۱۰ دسامبر ۱۹۴۸ حق تحصیل را برای همه انسان‌ها فارغ از‌نژاد، رنگ، عقیده، مذهب و جنسیت برابر می‌داند.

در سال‌های گذشته، اعلام «نقص در پرونده» داوطلبان بهایی ورود به دانشگاه‌ها در ایران معادل محرومیت از تحصیل آن‌ها بوده به نظر می‌رسد که این روند، در سال جاری نیز ادامه پیدا کند.

محرومیت از تحصیل بهاییان در دانشگاه‌های ایران با استناد به مصوبهٔ ششم اسفند ۱۳۶۹ «شورای عالی انقلاب فرهنگی» صورت می‌گیرد که بهاییان را علاوه بر محرومیت از اشتغال در اماکن دولتی، از تحصیلات دانشگاهی نیز محروم می‌کند.

بر اساس بند سوم این مصوبه، نه تنها باید از ثبت نام بهاییان در دانشگاه‌ها جلوگیری به عمل آید بلکه چنان‌چه هویت بهایی فردی بعد از ثبت نام و «هنگام تحصیل» نیز احراز گردد، باید از تحصیل محروم شود.

محرومیت شهروندان بهایی پس از انقلاب اسلامی و اعلام انقلاب فرهنگی در ایران به صورت سیستماتیک اجرا شده است.

پیروان آیین بهائیت از بدو تشکیل حکومت جمهوری اسلامی ایران مورد آزار و اذیت قرار گرفتند. بسیاری از سران و پیروان اصلی در دهه اول حکومت ایران اعدام شدند و هزاران نفر از آنان هم به دلیل فشارهای وارده از طرف سیستم حاکم و اجتماع مجبور به ترک خانه وکاشانه خود شدند و در کشورهای دیگر سکنی گزیدند. در حال حاضر هم این فشارها ادامه داشته شهروندان بهایی از تمامی حقوق و آزادی ها محروم هستند.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.