تقلیل حکم ۱۰ سال حبس حسین علی محمدی الوار و سید طاها کرمانی به ۲ سال حبس در دادگاه تجدید نظر+ تصویر حکم صادره

هراز نیوز: دادگاه تجدیدنظر استان آزربایجان شرقی، با تبرئه‌ی طاها کرمانی و حسین علی محمدی از اتهام توهین به مقدسات، هر یک از آن‌ها را به دو سال حبس تعزیری درجه ۵ با احتساب ایام بازداشت قبلی محکوم کرد.

 

به گزارش گوناز تی وی، طی دادنامه ای که از طرف شعبه‌ی هفتم دادگاه تجدید نظر استان آزربایجان شرقی در تاریخ ۲۲ دی ماه ۱۳۹۴ شمسی صادر شده است.  دادگاه تجدید نظر جهت حکم ده ساله حبس تعزیری علی‌محمدی‌الوار و کرمانی رأی قطعی داده و  مجازات حبس هر کدام از فعالان ملی و مدنی را به دوسال حبس تعزیری تقلیل داده است.

بر اساس رای دادگاه هر دو آنها از اتهام “توهین به مقدسات اسلام” تبرئه و از بابت اتهام “احراق اموال عمومی” به تحمل دو سال حبس تعزیری درجه ۵با احتساب ایام بازداشت قبلی محکوم شده‌اند.

در حکم صادره اقرار متهمین در دوران بازداشت انفرادی اداره اطلاعات مورد استناد قرار گرفته است که در تمام مراحل رسیدگی قضایی پرونده، اتهامات مطرح شده از سوی متهمین رد و بر اعمال شکنجه جهت گرفتن اعترافات تاکید شده بود.

پیشتر و در پی درخواست تجدیدنظر خواهی این فعالین مدنی یکشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۴ شمسی جلسه دادرسی در محل شعبه هفتم دادگاه تجدید نظر استان آزربایجان شرقی به ریاست قاضی عطالو و مستشاران الهیاری و رزاقی برگزار شده بود.

حسین علی‌محمدی‌ الوار به همراه سیّد‌طه کرمانی روز۱۳ آبان ۱۳۹۲ از سوی ماموران امنیتی در تبریز بازداشت و پس از نزدیک به ۶ ماه بازداشت موقت به قید وثیقه از زندان مرکزی تبریز آزاد شده بود.

در دادگاه نخست حمید باقرپور ریاست شعبه سوم دادگاه انقلاب تبریز این دو فعال مدنی را به اتهام “توهین به مقدسات اسلامی” و “تحریق اموال عمومی به قصد مقابله با حکومت اسلامی”، به ده سال حبس تعزیری محکوم کرده بود.

این دو فعال مدنی پیش‌تر نیز به اتهام تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری، به دلیل نشر مطالبی در نشریه “سوسما” و وبلاگ “سوسوزگول” که در رابطه با مسائل زیست محیطی حول بحران دریاچه ارومیه فعالیت می کرده، از سوی شعبه سوم دادگاه انقلاب تبریز، به ۳ سال حبس محکوم شده بودند که در دادگاه تجدید نظر نیز عیناً تأیید شد.

حسین علی‌محمدی ‌الوار از بابت حکم قطعی ۳ سال به اتهام تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری در بند ۱۲ محکومین و بدون رعایت اصل تفکیک جرائم و در میان مجرمین جرائم خطرناک نگهداری می شود .

حسین علی محمدی الوار علاوه بر آن سه سال بر اساس حکم صادره بایستی دوسال از عمر خود را در زندان تبریز سپری کند.

سازمان عفو بین الملل در تیر ماه امسال با صدور بیانیه ای از وضعیت حسین علی محمدی الوار بشدت ابراز نگرانی کرده و حکم مذکور را ناعادلانه خوانده بود. این سازمان همچنین اعلام کرده بود حکم ۱۰ سال حبس این فعالان مدنی بر اساس اعترافاتی که تحت شکنجه گرفته شده صادر شده است.

لازم به ذکر است حسین علی محمدی الوار همچنین در بازی تیم تراختور آزربایجان با تیم ملوان بندر انزلی در سال ۱۳۹۲ شمسی دستگیر و پس از یک روز بازداشت با قرار وثیقه ملکی آزاد شده بود. وی در حین دستگیری از طرف ماموران امنیتی بشدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود.

وکالت پرونده این فعالان ملی و مدنی را آقایان جعفر افشارنیا و امیر علی بخشی به عهده گرفته است.

 

111

 

222

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.