هشدار در باره ازدواج صدها دختر زیر ۱۰ سال در ایران

22795690ایران شاهد افزایش چشمگیر شمار ازدواج دختران زیر سن ۱۰ است، بطوریکه این آمار در طی یکسال گذشته دوبرابر شده است.

به گزارش العربیه فارسی، افزایش میزان طلاق در ایران، مدافعان حقوق کودک را بر آن داشته تا نسبت به افزایش بیماریهای روانی، خودکشی، فرار نوجوانان و کشانده شدن دختران به روسپیگری هشدار دهند. گرچه هردو جنس از این روند آسیب می بینند، اما آسیب دختران بیشتر است، زیرا دیده شده که خانواده ها برای پرداخت بدهی های خود با ازدواج دختران خردسالشان موافقت می کنند.

سازمان غیردولتی حمایت از حقوق کودکان در ایران می گوید در سال ۲۰۰۹، شمار ازدواج دختران زیر ۱۵ سال بالغ بر ۴۳۴۵۹ نفر بوده، در حالیکه سال پیش از آن این رقم ۳۳۳۸۳ نفر بوده است. در سال ۲۰۱۰، ۷۱۶ دختر زیر ۱۰ سال ازدواج کرده اند، در حالیکه سال قبل از آن این رقم ۴۴۹ نفر بوده است.

سخنگوی سازمان حمایت از حقوق کودک در ایران به خبرگزاری مهر می گوید: “خانواده ها بخاطر فقر مالی با ازدواج کودکان خود موافقت می کنند. اما فقر فرهنگی و آموزشی نیز در این امر موثر است.” این سخنگو می گوید: “میزان طلاق در ازدواج نوجوانان نیز بیشتر است، بطوریکه در بین سالهای ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۰ میلادی، ۱۵۰۰۰ دختر سن ۱۵ تا ۱۹ سال از شوهرانشان طلاق گرفته اند.”
 

قوانین جمهوری اسلامی ایران ازدواج دختران کم سن و سال را مجاز می داند. اگرچه بر اساس قانون ازدواج دختران زیر ۱۳ و پسران زیر ۱۵ فقط با اجازه والدین و حکم دادگاه میسر است، اما این قانون در بسیاری از مناطق ایران به راحتی زیر پا گذاشته می شود.

به گفته محمد اسفنانی، رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ایران: “دختر ۹ ساله از نظر مذهبی و قانونی می تواند ازدواج کند.”

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.